Eğitimlerimiz


Beyin ve vücut gelişimi bir süreçtir.

Duyularımız, duygularımız, motor ve bilişsel becerilerimiz zamanla değişime uğrar. Bu değişim uygun eğitim ile doğru yönetilirse insan var olan kapasitesini daha iyi kullanma yeteneği kazanır. Tam tersine yanlış yaklaşımlar yeteneklerimizi köreltir.

Her çocuk resim yapabilir; hayal gücüyle bir karton kutu isterse kamyon istersek uçak isterse beşik oluverir. Büyüdükçe bu özelliğimiz neden kaybettik? Uygun şekilde yönlendirilseydik acaba başka neler yapabilirdik?Beynimizin sadece %10’unu kullandığımız doğru değil; ancak verimsiz kullandığımız bir gerçek. Sinirbilimciler araştırma yaptıkları alanın merkezinde bulunan beyin ile ilgili ne kadar çok şey bilirsek onu o kadar etkili kullandığımızı fark etti. Biz de bu bilgileri şimdi herkesle paylaşmak istiyoruz.


Sinirbilim okulu olarak eğitimlerimizi yaş gruplarına göre, hem yöntem hem de içerik olarak düzenledik. Yaparak öğrenme ise tüm yaş grupları için olmazsa olmazımız.

SinirbilimOkulu-Eğitimlerimiz-6-12yaş

6-12 Yaş

Çocuklarımızla eğitime ilk önce bilimsel düşünce ile başlıyoruz, bilimsel düşünce tarzı insanın doğuştan getirdiği bir yetenek değildir ve öğrenilmesi gerekir. Sinirbilim okulunda biz bilimsel bulgulardan besleniyoruz, dolayısıyla önce bilgilerimizin kaynağının nasıl oluştuğunu anlatmalıyız.

Beynimizi ve tüm sinir sistemimizi oluşturan sinir hücreleri yani nöronlar vücudumuzu oluşturan diğer hücrelerden oldukça farklıdır, bu farklılık onların bilgiyi işleme ve aktarma yeteneği kazandırır. Sinirbilime nöronları tanıyarak giriş yapıyor ve beyin yapılarını tanıtarak devam ediyoruz. 

Beynimiz dış dünya hakkında bilgilere duyularımız ile ulaşmakta, o nedenle etrafımızdaki dünyayı nasıl algılıyoruz, duyu organlarımız nasıl çalışıyor, bu algılara göre gerçeklik hissi nasıl oluşuyor bunları bilmemiz gerekir. Deneyerek bu sorularımıza cevap bulmaya çalışıyoruz. Kapsamlı ama eğlenceli eğitim sürecimiz bildiklerimizi uygulamaya nasıl aktaracağımız sorusuna da yanıt vermeyi amaçlıyor.

SinirbilimOkulu-Eğitimlerimiz-13-18yaş

13-18 Yaş

Önceki gruba verdiğimiz temel eğitimi özetledikten sonra bu yaş grubunun karşı karşıya olduğu ergenlik ve bu çağda kendinde hissettiği değişimlerden bahsediyoruz. Bu çağda beynini nasıl daha iyi kullanabileceği ve yetişkin hayatına yönelik beynine yapabileceği yatırımın önemini vurguluyoruz.

Hayatının geri kalanıyla ilgili önemli kararlar alma aşamasında olan gençlerimizle akılcı karar alma konusunda özellikle duruyor, tüm hayatları boyunca kullanabilecekleri yöntemler öğretiyoruz.

Sigara başta olmak üzere bağımlılık yapıcı maddelere başlangıç çoğunlukla ergenlikte olmaktadır. Bu maddeler ve beynimize, hayatımıza etkisi de değineceğimiz konulardan.

SinirbilimOkulu-Eğitimlerimiz-yetiskinler

Yetişkinler

Beynini daha iyi anlamak, daha iyi kullanmak, daha sağlıklı bir zihinsel yapıya kavuşmak, daha yaratıcı düşünmek, hayatında karşılaştığı sorunlar için daha farklı yaklaşımlar üremek, çocuklarının beyin gelişimini anlayıp onları daha iyi yönlendirmek isteyen ya da sadece sinirbilim konusunda bilgi almak isteyen herkese açık bu eğitimimiz.

Günlük hayatta sık sık ihtiyaç duyduğumuz kaygı ile baş etme, dayanıklılık, yılmama gibi yöntemleri de eğtimlerimizin içeriğinde bulacaksınız. Hatta kendi yöntemlerinizi geliştirmek üzere nasıl yaratıcı çözümler üretebileceğiniz de konuşacaklarımız arasında.

Ayrıca bağımlılık, kadın ve erkek beyni, çalışan beyni, üreten ve tüketen beyin, iyimserlik ve kötümserlik, kaygı ile başetme sinirbilim okulumuzda paylaşacağımız konulardan bazıları.

SinirbilimOkulu-Eğitimlerimiz-profesyoneller

Profesyoneller

Sinirbilim ve ilgili alanlarda çalışan meslek gruplarına özel profesyonel sinirbilim eğitimlerimiz asıl olarak bir danışmanlık hizmetidir. Eğitim grubuna özel olarak teorik ve pratik eğitimler düzenlenmekteyiz. Ayrıca yüksek lisans ve doktora eğitimi sırasında çok önemli olan ancak ihmal edilen konulardan biri kariyer ve hayat planlaması yapmaktır. Bu konuda kendi tecrübelerimizi sizlerle paylaşmayı arzu ederiz.